2021 Sınav Takvimi, Bütçe Açığı, Joe Biden’ın İlk 100 Günü

19 Ocak Salı sabahından herkese merhaba.

Tam yağamayan karın ayazı ve her şeye inat yazmışçasına parlak doğan güneşin çatışmasının neden olduğu, etrafta buz kristallerinin güneşten gelen ışıkla erimek yerine parıl parıl parladığı ironik bir Isparta sabahı..

Eğer bugün doğum gününüzse: Rock tarihinin unutulmaz isimlerinden Janis Joplin ve yazar Edgar Allen Poe ile aynı günde doğdunuz; kutlu olsun. Güne rock ile başlamak isteyenlere Joplin yıllarına geri döndüren Rock Classics listesini önerebilirim.

Bugünün Türkiye gündeminden öne çıkan en önemli haber bence ÖSYM’nin sınav takvimini açıklaması oldu. Bu kapsamda YKS’nin TYT oturumunun 26 Haziran’da; AYT ve YDT oturumlarının ise 27 Haziran’da yapılacağı duyuruldu. ÖSYM’nin yayınladığı 2021 Sınav Takvimine buradan ulaşabilirsiniz. Öte yandan Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “15 Şubat’ta okulları açmakla ilgili bir ilke karar aldıklarını” duyurdu.

Günüm önemli haberlerinden bir diğeri de ekonomiden geldi. 2020 yılı bütçe açığının hedeflenen 239,2 milyar liranın altında bir tutarda, 172,7 milyar lira olarak gerçekleştiğini ve 66,5 milyar lira tasarruf sağlandığını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan; salgınla mücadele dışında mali disiplinden taviz verilmeyeceğini, enflasyonla mücadele politikalarıyla uyumlu kamu maliyesi politikalarının devam edeceğini belirtti. Elvan, 2021 yılı bütçe açığının %3,5 olarak hedeflendiğini duyurdu. 

Dünya’nın konuştuğu gündem ise Joe Biden. ABD’nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden 20 Ocak’ta yemin edecek ve belki de ABD tarihinin uzun zamandır gördüğü en zor zamanları aşmak üzere hükümeti devralacak. Biden ve yönetimin ilk 100 gün icraatleri ise şimdiden merak ve gündem konusu oldu. Beyaz Saray’a geçmeden icraatlerini duyurmaya başlayan Biden, şimdiden dünyanın gündeminde. Biden’ın Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü olarak atayacağını açıkladığı Ron Klain, yeni üst düzey Beyaz Saray çalışanlarına yazdığı bildiride Biden’ın henüz ilk görev gününde yaklaşık bir düzine başkanlık kararnamesi imzalamayı planladığını bildirdi. Klain, söz konusu kararnamelerin odak noktasında, “acilen ele alınması gereken dört kriz” olarak nitelendirildiği koronavirüs pandemisi, iklim değişikliği, ekonomi ve ırkçılık olacağını belirtti.

Siyasetçiler, Biden’ın sözünü verdiği bazı düzenlemeleri yapmanın aylar hatta belki de yıllar sürebileceğini ve en iyi senaryoda bile düzenlemelerin federal mahkemede Trump’ın atadığı hakimler tarafından iptal edilebileceğini belirtti. Başkan Bill Clinton kabinesinin bakanlarından olan Robert Reich, “Biden’in geçiş ekibi ve Biden’in kendisi, araba otoyolda hızlanırken aynı anda dört lastiği değiştirmek zorunda kalacak,” dedi. Kim bilir, belki de dünya için böylesi daha iyidir. Kendi iç karşılıklarınızla uğraşmaktan dünyayı karıştırmaya fırsat bulamazsınız belki…

Aposto! Gündem‘den derlenmiştir.

Bir Yorum Yazın