Hotmail Açılmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Malumunuz ki internet Türkiye’de hep bir sorun çıkarmıştır. Yasaklı siteler, illegal paylaşımlar, kapatılan binlerce site…

Kim suçlu kimde şuç tartışılır ama pek çok insan bu durumdan şikayetçidir. Yakın zamanlarda karşılaştığım en çok soru da hotmail’e girerken yaşanan problem. Bu konu ile ilgili sorunun kaynağını tam olarak bilemesem de çözümüne ilişkin bir öneri sunabilirim. Hotmail sorunun kaynağını Türk Telekom’a atmakta, Türk Telekom bu durumu yalanlayıp suçu hotmail’e yüklemekteyken madur olan yine biz oluyoruz. Bir bakıyoruz düzelmiş bir bakıyoruz sayfa görüntülenemiyor.

Neyse uzatmadan kısaca çözümü açıklayayım. Çözümü daha önceden pek çok siteye girebilmek için yaptığımız Dns değiştirme.

Eğer Xp kullanıcı iseniz bilgisayarınızdan Ağ Bağlantılarım – Yerel Ağ Bağlantısı’na Sağ Tıklayarak Özelliklere Girin. Açılan Pencereden İnternet iletişim kuralları (TCP/IP) kısmını seçip alt taraftaki özellikleri butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen pencere de ip ve dns ayarlarınızı yapabileceğiniz seçenekler olacaktır. Ip ayarlarınıza dokunmayınız. Zira işimiz Dns’leri değiştirmek. Dns seçeneklerinden “Aşağıdaki Dns Sunucu Adreslerini Kullan” seçeneğini tıkladığınız zaman hemen altındaki kutucuklar açılacaktır. O kutulardan:

Yeğlenen DNS sunucusu’na : 8.8.8.8

Diğer DNS Sunucusu’na da: 8.8.4.4

olarak değiştirin. Tamam’ı tıkladıktan sonra hotmail’e giriş yapabilirsiniz. Yani ben yapabiliyorum. Umarım sizde de çalışır.

Vista kullanıcıları bu işlemi Denetim Masası – Ağ ve Paylaşım Merkezi – Ağ Bağlantılarını Yönet – Yerel Ağ Bağlantısına Sağ Tıklayıp Özellikler ve Açılan Pencereden İnternet Protokolü Sürüm 4’ü Tıklayıp Özeller Diyerek Yapabilir.

Windows 7 Kullanıcıları da Denetim Masası – Ağ ve İnternet – Ağ ve Paylaşım Merkezi’nden Mevcut İnternet Bağlantısını Tıklayıp Özellikler ve Açılan Pencereden İnternet Protokolü Sürüm 4’ü Tıklayıp Özeller Diyerek Yapabilir.