Geleceğin Resim Formatı: WebP

Google’ın kullanmaya başladığı WebP isimli yeni resim formatı ile YouTube başta olmak üzere bu hizmeti kullanan internet sayfaları daha hızlı açılacak.

İnternet sayfalarındaki bazı kaliteli görsellerin boyutları 1-2 MB boyutunda olabiliyor. Yüksek boyutlara sahip resim dosyaları ise internet sayfalarının geç açılmasına neden oluyor. Bu alanda bir hamle yapmak isteyen teknoloji devi Google, WebP isimli yeni resim formatını hayata geçirdi.

YouTube ve Google Play’de kullanılmaya başladı

Kullanılan görsellerin boyutlarını sıkıştıran ancak kalitesini düşürmeyen bu format sayesinde YouTube ve Google‘ın hizmetleri başta olmak üzere internet sayfalarının açılış süreleri hızlanacak. Yapılan testler sonucundaWebP kullanılan YouTube‘un %10 daha hızlı açıldığı ortaya çıktı.

Mobil internet için birebir

Google Play platformunda da kullanılan WebP hizmeti özellikle mobil internet kullanıcıları için hem kotadan tasarruf yaptırıyor hem de sayfaların hızlı yüklenmesini sağlıyor. Bu formatın internet sayfaların açılma süreleri üzerinde ise %25‘e varan hız artışı sağlayacağı söyleniyor.

Google’ın JPEG formatının yerini alması umuduyla geliştirdiği ve desteklemeye başladığı WebP formatı hakkında bilmeniz gerekenleri yazımızda bir araya getirdik.

İnternet ortamındaki görsellim büyük bir çoğunluğunun JPEG olmasından yola çıkılarak Google tarafından geliştirilen WebP formatı, tıpkı JPEG gibi sıkıştırılmış bir görsel uzantısı. Aynı boyutta ve kalitedeki görsellerin, sabit diskte  kapladığı alanı ciddi manada düşüren WebP, JPEG’e kıyasla %40 daha fazla sıkıştırma yapabiliyor.

Özellikle web ortamındaki görsellerin daha az yer kaplaması ve sayfaların görüntüleme hızının yükselmesi adına önemli bir adım olan WebP, özellikle mobil cihazların internet erişiminden öncelikli rol oynamaya başladığı günümüzde stratejik bir öneme sahip gibi görünüyor.

webp_haber1

Görselden de anlaşılacağı gibi WebP ile daha büyük ve daha kaliteli görseller daha küçük boyutlarda saklanabiliyor.

Bu noktada birkaç yıldır ciddi manada desteklenen WebP sonunda Google’ın kendi ürünlerinde de kullanılmaya başlandı. Chrome tarafından zaten bir süredir desteklenen bu uzantı, Google Play Store’da da kullanılmaya başlandı. Artık Android içerik mağazasında yer alan oyun ve uygulama görselleri, WebP olarak listeleniyor.

WebP uzantılı dosyaları jpg, png gibi bilindik uzantılara çevirmeniz için ise converter programına ihtiyacınız. Bu noktada henüz çok fazla alternatif olmasa da mevcut alternatifler içinde en iyisi olarak size XnConverter programını önerebilirim. XnConverter proramını ücretsiz indirmek için tıklayınız.

Kaynak: ShiftDelete.Net – Scroll